Zimní období pro nás začalo vystoupením dětí na 1. adventní neděli při rozsvěcení stromku, na náměstí v Chyši. I přes prvotní trému děti svůj taneček i písničky krásně zvládly. Další zkouškou pro děti byla čertovská návštěva přímo v naší mateřské škole. S velkou úlevou můžeme podoktnout, že během této návštěvy nepřišlo k újmě žádné dítě, zvíře, čert, Mikuláš ani anděl. Prosinec se nese v duchu těšení se, tajných přání, nadějí. Stejně jako na Ježíška doma, se děti těší na Ježíška ve školce. Nedílnou součástí je nejen zdobení stromku, ale také vánoční besídka s rodiči. Průřezem podzimu jsme se básničkami, písničkami a tanečkem přiblížili k Vánocům a samozřejmě k velkému potlesku.
V lednu se děti znovu sešly, aby si povyprávěly o dárcích, které jim pod stromečkem udělaly největší radost. Příběh „Tří králů“ děti velice zaujal, stejně jako jeho dramatizace a vyrábění koruny. O tom, že tento rok jsme si zimu pořádně užili, není pochyb, ale co zvířátka? Která se ukládají ke spánku, která potřebují naši pomoc? Kteří ptáci neodlétají, zůstávají a můžeme pro ně něco udělat? S dětmi jsme vyráběli nejen krmítka pro ptáky, ale také jsme se vydali k lesu s dobrůtkami pro lesní zvěř. Krmelec pro nás byl sice daleko, ale my si přeci umíme poradit. Tato zima nabídla opravnu mnoho možností, jak si počasí užít. A jaké že sporty můžeme v zimě provozovat? My si na 100% venku užili bobování, koulování, tvoření ze sněhu či ledu. Ve třídě si děti vyzkoušely i jiné zimní sporty.
Pohádky jsou naší součástí, všichni věříme v dobro, stejně tak je dobré probouzet víru v nejlepší konec i v dětech. Jaké poučení nám ale plyne z většiny pohádek? Na to se snažily během února přijít i naše děti. A nejen přijít, ale dokonce se našimi hrdiny, i v rámci karnevalového týdne, stát. A že si karneval děti umí pořádně užít. Samozřejmě nesmí chybět vláček. Ten dělá to, a ten zas tohle, a všichni dohromady uděláme MOC… a je to tak. Ale co to znamená? Co za zaměstnání dělají moji rodiče? A čím chci být vlastně jednou Já? Co předchází tomu, že si v obchodě koupím rohlík? Děti ale také prošly tvrdým tréninkem, aby se mohly stát kosmonauty. Dalším povoláním, byl vědec. Zkoušely vytvořit krystaly, přijít na to, jaký tvar modelíny poplave, jak vybouchne sopka, co je statická elektřina, kdy balónek můžeme nebo nemůžeme propíchnout špendlíkem? Ale…. Zkuste si to sami.